Художня освіта Закарпаття, започаткована Ужгородським художньо-промисловим училищем під керівництвом Адальберта Ерделі, святкуватиме у 2016 році своє 70-річчя. Шлях від училища до інституту – складний і тривалий. Він став можливим завдяки злагодженим діям педагогічних колективів Коледжу та Закарпатського художнього інституту, Закарпатської обласної адміністрації та керівництва Національної академії мистецтв України. Так, за успіхи в навчально-виховній роботі рішенням Кабінету Міністрів України в 1991 році училищу було присвоєно ім’я Адальберта Ерделі. У 1995 році училище отримало II рівень акредитації. Значним досягненням закарпатської художньої школи у 2003 році було відкриття Закарпатського художнього інституту та діяльність у його складі Коледжу мистецтв ім. А. Ерделі. Знаковими досягненнями стали щорічні міжнародні науково-практичні конференції «Ерделівські читання», всеукраїнські олімпіади з живопису для студентів мистецьких навчальних закладів, всеукраїнські наукові конференції для студентів, регулярні видання «Вісника ЗХІ», обласні семінари для вчителів образотворчого мистецтва тощо.
Про активність науково-педагогічного колективу свідчить те, що за останні роки в Закарпатському художньому інституті присвоєно 29 наукових ступенів та педагогічних звань, залучено до викладацької діяльності 4 професори, в т.ч. члена-кореспондента НАМУ та одного академіка НАН України. Особливо цікавими для студентів є неперевершені лекції про життя і діяльність зарубіжних українців у виконанні всесвітньо відомого культуролога – академіка Миколи Мушинки. У результаті проведення МОН України конкурсів колектив інституту отримав фінансування двох наукових тем, а також кожна кафедра працює над вивченням своєї окремої теми. У 2012 році було видано літературну спадщину засновника закарпатської художньої школи Адальберта Ерделі книгу «Імен», яка стала важливим внеском в сучасне українське мистецтвознавство.
Сьогодні Закарпатський художній інститут готує фахівців у галузі образо-творчого мистецтва (живопис, графіка), декоративно-прикладного мистецтва (художня кераміка, художня обробка металу, художня обробка дерева), дизайну (графічний дизайн, дизайн інтер’єру, дизайн навколишнього середовища, web-дизайн). Продумана організація наукової, навчальної і виховної роботи та збільшення кількості працівників з науковими ступенями і вченими званнями дали змогу успішно пройти ліцензування із двох спеціальностей та отримати дозвіл МОН України на підготовку магістрів образотворчого мистецтва та дизайну. Ці кроки все більше наближають колектив Закарпатського художнього інституту до реалізації мрії засновника художньої освіти Закарпаття Адальберта Ерделі – створення Закарпатської академії мистецтв.
Іван Небесник – ректор Закарпатського художнього інституту, професор (2007), кандидат педагогічних наук (2001), відомий культуролог, відмінник освіти України (1995), заслужений працівник освіти України (2003), член Національної спілки художників України (2003), лауреат обласної премії ім. Й. Бокшая та А. Ерделі, автор більше сотні наукових, науково-популярних, науково-методичних праць, нагороджений золотою медаллю Національної академії мистецтв України та спеціальною відзнакою «Гідний шани» Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури.
Народився 25 червня 1955 року в смт Середнє Ужгородського району Закарпатської області;
Освіта вища, закінчив Ужгородський державний університет, 1977 рік, спеціальність – «Хімік. Викладач хімії»;
Науковий ступінь, вчене звання – кандидат педагогічних наук, професор;
Загальний стаж роботи – 38 років;
Стаж роботи у колективі ЗХІ – 33 роки.
Гость (Экономисты),
2015-10-30 05:34:48