Серед всіх країн СНД українська економіка з початку року показує найбільш гнітючі результати. Вчора, 2 червня, Статистичний комітет СНД оприлюднив основні соціально-економічні показники держав, що входять в це об'єднання. Згідно з отриманими даними, всі макроекономічні індикатори України (за січень-квітень) виявилися істотно гіршими за середні значення по Співдружності. Наприклад, падіння промислового виробництва в країні в порівнянні з січнем-квітнем минулого року склало 32%, тоді як усереднений показник - удвічі менший, пише "Дело".
Споживчі ціни в Україні за чотири місяці виросли на 19,1%, тоді як середня динаміка по СНД - 14%. Обсяг роздрібного товарообігу в постійних цінах в країні знизився на 14,4% при середньому показнику мінус 3%. Вітчизняний Держкомстат поки не оприлюднив головний макроекономічний індикатор - динаміку реального ВВП, але за попередніми оцінками експертів, його падіння в I кварталі становило 22%, тоді як для СНД середній показник - мінус 9%.
Економіки країн СНД істотно відрізняються і за масштабом, і за структурою, тому оприлюднені показники виявилися різноспрямованими. Наприклад, Азербайджан, не дивлячись на кризу, продемонстрував зростання реального ВВП за чотири місяці року на 4,3%. За показниками економічного падіння (реального ВВП, промвиробництва) гірше за всіх відчувають себе такі країни, як Молдова, Вірменія, Росія і Казахстан. Але враховуючи масштаб, економіки тільки останніх двох країн коректно порівнюватиме з українською.
Глибина рецесії в Україні пояснюється сильною залежністю національних доходів від експорту і конкретних галузей. "50% української економіки - це експорт сталі, хімії і машинобудування. Експортні потоки інших країн СНД більш диверсифіковані", - пояснює економіст інвесткомпанії "Драгон Капітал" Олена Бєлан. Для України невдало склалася цінова кон'юнктура на зовнішніх ринках, на яких вона є одним з найважливіших гравців.
"У Росії, наприклад, також експортно орієнтована економіка, але українська промисловість базується на машинобудуванні і металургії, попит на продукцію яких в натуральному вираженні впав більше всього, - пояснює економіст компанії Astrum Investment Management Олексій Блінов. - А нафта, від якої залежить Росія, як і раніше має попит". Крім того, український фінансовий сектор не витримав випробування кризою, слідством чого стала різка девальвація гривні і масова втрата довіри до вітчизняних банків.
За прогнозами аналітиків, саме Казахстан і Росія першими оправляться від економічних труднощів, а за ними вже потягнеться Україна. "Казахстан першим увійшов до кризи і тому має шанси відновитися швидше, - припускає Блінов. - Гадаю, що Росія зробить це в другому півріччі 2010-го, трохи пізніше Україна". Нагадаємо, Мінекономіки України заздалегідь оцінило економічне зростання в країні в 2010-му в 1,5-3%. Сьогодні Кабмін розгляне прогнозні макроекономічні показники наступного року для підготовки бюджету.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що ряд України почав краще боротися з кризою і навіть випередив своїх колег з Росії. До таких висновків дійшли експерти російської аудиторської компанії ФБК. Індекс ефективності антикризових програм урядів Великої Британії, Німеччини, Франції, США, Канади, України, Росії та Казахстану розраховується експертами ФБК з липня 2008 року.
Згідно з даними дослідження, починаючи з листопада минулого року Україна щомісячно займала останні позиції з ефективності антикризових заходів.
У лютому наш індекс як і раніше залишився негативним: -0,819. В той же час ця цифра дещо вища за показник січня. Тоді виконання антикризової програми було оцінене на -1,083. Додаткові бали Україні принесли темпи інфляції, що сповільнилися. Нагадаємо, тоді Держкомстат повідомив про зростання цін всього на 1,5%.
По материалам: NEWSru.ua